ÇİÇEK yetiştirme lambası

 1- Canlı çiçek yetiştirme lambaları

2-Kesme çiçek saklama depolama lambaları

   Canlı Çiçek Yetiştirme Lambaları

Canlı çiçek yetiştiriciliğinde Florasan lamba sistemleri.Çiçek yetiştiriciliğinde Metal Halide lambalar kullanılmaktadır.Metal halide lambalar çiçek yetiştiriciliği için uygun lambalardır , fakat yüksek elektirik tüketimine sebep olurlar.

Firmamız canlı çiçek yetiştiricileri için özel lambalar satmaktadır.Florasan lambalarımız metal halide lamba elektirik tüketiminnin nerde ise 8/1 oranındadır.

1 armatür 4,5mt yükseklikte 20m² alanın ışık ihtiyacını karşılayabilir.Bu oran çiçek çeşitlerine göre değişse bile. genel oran 20m² olarak belirlenmiştir.

 

 

 

Firmamız Çiçek yetişriciliğinde kullanılan özel florsan aydınlatma sistemlerini satışa sunmuştur.

  Dünyaca kendini kanıtlamış markalar ve yenilikci modeller ürünlerimizde kullanılır.

 

Bilindiği gibi Türkiye de çiçek  yetiştirme seralarında genelde Standart florosan ampuller kullanılmaktadır. Bu yanlış uygulama çiçek verimini çok büyük ölçüde etkilemektedir. Yetiştirilen ve saklana çiçek Fotosentez yapmak için gün ışığına ihtiyaç duyarlar.

Firmamız çiçek yetiştirme aydınlatma sistemlerinde Renksan Cosmo slim Armatürlerini kullanır.Bu armatürler nemliyer armatürüdür.Tamamı polyesterdir.En kötü artamlarda ve çalışabilir.Su geçirmeme özelliği sayesinde hortumla yıkanabilir. 

  

  Çiçek güneş ışığı olmadan yetişemez  .Çiçek üretiminde ısı,nem,havalandırma ve ışık kombinasyonunu kurmak çok önemlidir.Çiçek yetiştiriciliğinde; bitkiler için gerekli koşullar nekadar iyi sağlanılırsa ürün verimide aynı oranda artar.İklimlendirme koşulu kötü olan bir seranın verimi mutlaka düşük olacaktır.

 

 

 Çiçek üretiminde aydınlatmanın çok özel bir yeri vardır.Ilık ve nemli ortamları çok seven çiçek türleri aynı zamanda güneş ışığınada ihtiyaç duyarlar.

 

Çiçek üretim lambası,Yapay çiçek ışığı,Çiçek yetiştirme lambaları            

Standart Florasan Ampulün Termal kamera görüntüsü 

GR Çiçek Ampulün Termal kamera görüntüsü

çiçekli bitkiler hasat döneminde ışığa ihtiyacı olan  canlılardır bu nedenle pazara uygun kalitede( büyüklukte ve renkte ) şapka elde etmek için ışık mutlak gereklidir. Yetersiz ışıklandırma çiçek sapları incelerek uzar ve taçlar küçük kalır bu da kaliteyi olumsuz yönde etkiler.Bir taşın altında güneşi arayan bir tohum gibi uzamaya başlarlar.

 

Bütün bitkilerin güneş ışığına ihtiyacı vardır .Yeterli ışık olamayan bitkilerin gelişimi yavaş olur.Bunun için özel lümen değerindeki ışıklar kullanılır.Güneş ışıkları aynı zamanda mikrop öldürme özelliğinede sahiptir,

 ÇİÇEK YETİŞTİRME IŞIKLARI

Her bir armatür 20 mertekare alan için etkilidir

Armatürleri asma yüksekliği en fazla 5mt olmalıdır.5metrden daha fazla yükseklikler için %15 pay eklenmelidir.

Yer müsait ise bir adet armatürde yatay duvara asılır.

       

Fiyatı : 150 TL

 *************************************************************************************************************************************

     Kesme Çiçek Depolama Lambaları

 

 Çiçekler hasat edildikten sonra hemen parekende satışa geçilmeyecekse , soğuk hava depolarında saklanmalıdır.Soğuk hava saklama koşulları çiçeklerin depolama süresini uzatır .

 

Kesilmiş ve satışa hazırlanmış çiçekler soğuk hava depolarında saklanır.saklma işlemi sırasında

çiçekler yaşamaya devam eder . Fotosentez ihtiyaçları için mutlaka ışık gereklidir.

Daha iyi kalite için depoların gerekli aydınlatmalarının yapılması önemlidir.

 

 

Fiyatı : 150 TL

 

  

 Armatürlerin yerleşim planı

Armatürleri asarken dikkat edilmesi gereken tek husus armatürlerin zikzak şeklinde asılmasıdır.

©2008 KUZTEK SOĞUTMA Webtasarım By Sitehazırla