MANTAR yetiştirme lambası

1-Mantar yetiştirme aydınlatmaları

2-Mantar saklama depolama aydınlatmaları

       Mantar Yetiştirme Ampulleri 

  Firmamız Mantar yetiştiriciliğinde kullanılan özel florsan aydınlatma sistemlerini satışa sunmuştur.

  Dünyaca kendini kanıtlamış markalar ve yenilikçi modeller ürünlerimizde kullanılmakatadır.

 

Bilindiği gibi Türkiye Mantar yetiştirme depolarında Standart florosan ampuller kullanılmaktadır. Bu yanlış uygulama mantar verimini çok büyük ölçüde etkilemektedir. Halbuki Mantar fotoropik bir calı bitkidir.Fotosentez yapmak için gün ışığına ihtiyaç duyarlar.

Firmamız Mantar yetiştirme aydınlatma sistemlerinde Renksan Cosmo slim Armatürlerini kullanır.Bu armatürler nemliyer armatürüdür.Tamamı polyesterdir.En kötü artamlarda ve çalışabilir.Su geçirmeme özelliği sayesinde hortumla yıkanabilir.Suya dayanıklı yapısı ile küflenme pasalanma yapmaz

  

  Mantar üretiminde ısı,nem,havalandırma ve ışık kombinasyonunu kurmak çok önemlidir.Mantar yetiştiriciliğinde;mantarlar için gerekli koşullar nekadar iyi sağlanılırsa mantar verimide aynı oranda artar.İklimlendirme koşulu kötü olan bir mantarhanenin verimi mutlaka düşük olacaktır.Kompos veya misel verimi mükemmel olan ürünlerde bile bu etkilidir.

Mantar üretiminde aydınlatmanın çok özel bir yeri vardır.Soğuk ve nemli ortamları çok seven mantar türleri aynı zamanda güneş ışığınada ihtiyaç duyarlar.Aynı ormanlardaki gibi.Her mantar yetiştiricisinin genel amancı Ormanın bol oksijenli nemli ortamını,mantarı yetiştirdiği odaya taşımaktır.

 

Mantar üretim lambası                        Mantar yetiştirme ışığı           Mantarhane aydınlatması            

Standart Florasan Ampulün Termal kamera görüntüsü 

GR Ampulün Termal kamera görüntüsü

Primordium ve hasat döneminde ışığa ihtiyacı olan pleurotuslar fototropik canlılardır bu nedenle pazara uygun kalitede( büyüklükte ve renkte ) şapka elde etmek için ışık mutlak gereklidir. Yetersiz ışıklandırmada ; mantar sapları incelerek uzar ve şapkalar küçük kalır buda kaliteyi olumsuz yönde etkiler.Bir taşın altında güneşi arayan bir tohum gibi uzamaya başlarlar.

 

Elbette mantarlar direkt güneş ışığını sevmezler.Bunun için özel lümen değerindeki ışıklar kullanılır.Güneş ışıkları aynı zamanda mikrop öldürme özelliğinede sahiptir.İyi aydınlatılmış bir mantarhanede mantarların hastalanması daha zordur.

MANTAR YETİŞTİRME IŞIKLARI

Her bir armatür 20 mertekare alan için etkilidir

Armatürleri asma yüksekliği en fazla 5mt olmalıdır.5metrden daha fazla yükseklikler için %15 pay eklenmelidir.

Yer müsait ise bir adet armatürde yatay duvara asılır.

       

Fiyatı : 150 TL

 *************************************************************************************************************************************

     Mantar Saklama Depolama Ampulleri

 Mantarlar hasat edildikten sonra hemen parekende satışa geçilmeyecekse , soğuk hava depolarında saklanmalıdır.Soğuhhava saklama koşulları mantarın depolama süresini uzatır . Mantar depolama ışığı , mantarın depo içinde saklama süresini uzatır.

Mantar depolama ısısı : 0/19 c°

Mantar depolama nem değeri : %70 min

Mantar depolama süresi : 14gün max

Mantar depolama ışık gücü : 10000k min 

Mantar donma ısısı max -0,9c

Gizli ısı : 309/kj/kg

 Mantar toplanıp nakil edilde bile , tüketiciye veya markete ulaşıncaya kadar mutlaka ışıkla beslenmelidir.Mantarı saklarken soğutmak ve nemlendirmek yeterli değildir.

 

 

Fiyatı : 150 TL

 

  

 Armatürlerin yerleşim planı

Armatürleri asarken dikkat edilmesi gereken tek husus armatürlerin zikzak şeklinde asılmasıdır.

FİRMAMIZIN MANTARLA İLGİLİ SATTIĞI DİĞER ÜRÜNLER:

 
Mantarhaneler ve mantar saklama depoları için yakılan dezenfektan (Mantar ateşi 
 
Mantar Nemlendirme Cihazları :
 
Mantarhaneler İçin 2.El Kanallı klimalar :
 
 Mantarhaneler için SUNYY kanallı klima :

 

©2008 KUZTEK SOĞUTMA Webtasarım By Sitehazırla