Misel mantar

FİMYCEL

LMC Teknolojisi : Tam steril ve son teknoloji ile donatılmış biyoreaktörlerde, el değmeden, tüm aşamaları bilgisayar otomasyonlu sistemle kontrol edilerek, F0 kalitesinde sıvı ana kültür üretimi.

Zemher 500 POM (Pleurotus ostreatus) İstiridye mantarı miseli F0

 

Özellikleri:
Sonbahar ve kış aylarına uygun büyüme sıcaklıklarına sahiptir. Çok sayıda pin vermesi ile öne çıkar. Şapkası büyük ( ̴7-10 cm), kalın ve ağır, sapları ise kısadır.˚C 15’nin altında gri-kahve renkte ve yüksek kalitede meyve verir. Yüksek verim sağlar. Oldukça lezzetli ve dayanıklı yapısı ile kısa pişme süresi nedeniyle çok tercih edilen bir türdür.

 

1. Hammadde ve Tedarikçi seçimi
Tüm kalite parametrelerimizin karşılandığından emin olmak için titizlikle kalite testlerine tabi tutulan tedarikçilerden en iyi tahılları ve katkı maddelerini seçerek işe başlarız.

Üretimde kullanılan tüm hammaddeler Kalite Bölümümüz tarafından belirlenen sıkı kontrollere tabi tutularak tesise kabul edilir. Girdilerin tamamı miselin sarım hızını etkileyebilecek yabancı organizmalardan (kirletici maddelerden) uzak olmalarını sağlamak için analiz edilir.

Üstün özellikte miseller üretebilmek için saf, doğal ve taze kültürlerin kullanılması esastır.

Fimycel’in üretim binasından ayrı bir tesisinde bulunan modern ve zengin kültür koleksiyonu, misellerimizi üretmek için kullanılan C -80 nin altında dondurulmuş saf suşlardan oluşur.

Üretimde kullanılmadan önce, bütün suşlar fimycel’ in uzman mikrobiyologları tarafından tüm testleri tamamlanarak onaylanır.

2. Sıvı Ana Kültür Hazırlama
Her Fimycel ürünü üretimin tüm aşamasında dikkatlice düzenlenmiş bir dizi adımdan geçer.

Her parti ürün için ilgili saf kültür -80 C deki uzun süreli depolandığı Kültür koleksiyonundan çıkartılarak dikkatli bir şekilde “uyandırılır”.

Önce petrilerde, daha sonra küçük bir tüpte ve son olarak konusunda uzman eğitimli personeller tarafından bilgisayar otomasyonlu, tam steril, son teknoloji ile donatılmış fermentörlerde el değmeden ve tüm aşamaları dikkatle kontrol edilerek sıvı formda üretilmektedir.

Biyolojik enzim üretimi tecrübesi ve alt yapısı ile tüm biyolojik ve kimyasal parametrelerin tam kontrollü olarak gerçekleştiği fermentörlerden elde edilen sıvı ana kültür, kaynağı olan mantarın tüm özelliklerini ilk dereceden taşıyan en saf, kuvvetli ve konsantre haline sahiptir.

Klasik katı ana kültür üretiminde ise; test tüpündeki suş manuel olarak bir aşama büyütülür ve ana kültür elde edilir, ana kültürün bir aşama daha çoğaltılması ile de misel çeşitleri elde edilirken bu geçiş aşamalarında misel in saflığını kontrol altında tutmak oldukça zordur.

Bu aşamalarda oluşacak olan ufak bir safsızlık ve kirlenme misel komposta geçirildiğinde verim düşüşlerine ve hatta küflenmelere sebep olabilmektedir. Misellerimizin üretiminde sıvı ana kültür kullanımı ile ekim sırasında minimum küflenme ve maksimum verim elde edilmektedir.

Sıvı ana kültür kullanımının bir diğer avantajı ise tam steril kompost kullanımı durumunda taşıyıcı bir tahıl ortamına gerek duymadan direkt komposta ekilebilme özelliğidir. Sıvı kültür ün bu şekilde kullanımı ile çimlenme süresi oldukça kısalmakta ve 24 saat içinde ilk çimlenmeler başlamaktadır. Böylece inkübasyon süresi düşürülerek verim artmaktadır. 

  Mantarhanemizi ziyaret edin,12 ay boyunca üretimimiz devam ediyor.

Koli 15 kg

2 paket halinde

 

 

 

 

©2008 KUZTEK SOĞUTMA Webtasarım By Sitehazırla